Przejdź do strony z wysokim kontrastem
Wymagany jest Adobe Flash Player
Dziś jest: Poniedziałek 01 czerwca 2020, imieniny: Jakuba i Konrada

Obsługa techniczna
ALFA TV

MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE MYŚLIWYCH POGRANICZA - informacje ASF'

2020-05-20 13:33:20

ASF- Wiadomości bieżące – informacje dostępne na stronach internetowych

Do wiadomości i ewentualnego wykorzystania.

Darz Bór

Roman Rybak

Informacje z prasy amerykańskiej o ASF w Polsce - ciekawe spostrzezenia

https://www.pigprogress.net/Health/Articles/2020/4/ASF-Poland-Why-the-virus-can-roam-freely-in-Western-Poland-570235E/

17.04.2020

........................

Czytam w niektórych zaleceniach Inspektoratów Weterynaryjnych o zaleceniach stosowania do ochrony chlewni palisad ochronnych zapachowych punktowych co 30 m nasączając preparatami gąbkę. Totalny nonsens - to nie działa.  Kieruję do załączników i sprawdzonej doświadczalnie metody i preparatów jak również nośników koncentratu. !!!!!!!!!!!!!!! ......załączniki w emailu.

15.04.2020

.........................................

Gratuluję organizacji .

Należy tylko pamiętać, że po znalezieniu padłego dzika /dzików ( z potwierdzonym ASF ) ... należy jak najszybciej wydzielić obszar, podobnie jak w Zlin i zorganizować akcję eliminacji dzików podobnie jak w Zlin CR strefa I. Jednocześnie  organizując w strefach II i III zorganizowane jednocześnie przez koła otaczające ognisko ASF polowania sanitarne.

Zgodnie z doświadczeniem, jeżeli ognisko znalezione jest duże - należy zastosować w strefie I palisadę zapachową , aby uniemożliwić wydostanie się dzików poza strefę. Patrz artykuł.

Roman Rybak

Proszę sposób organizacji przekazać po linii... jak największej liczbie Powiatowych Inspekt. Weterynarii.

Postawiliście wszystkie możliwe służby do akcji. Tak trzymać. Jeszcze raz gratuluję.

14.04.2020

..............................................................Informacja z Woj. Łódzkiego

Potwierdzenie afrykańskiego pomoru świń w bliskim sąsiedztwie Gminy Drzewica było powodem zwołania posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Drzewicy. Narada pod przewodnictwem burmistrza Janusza Reszelewskiego odbyła się w Urzędzie Miejskim w Drzewicy. Oprócz gminnych urzędników uczestniczyli w niej przedstawiciele 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Opocznie, Nadleśnictwa Przysucha, Koła Łowieckiego „Gerlach” i Koła Łowieckiego „Diana”, Starostwa Powiatowego w Opocznie, Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, Posterunku Policji w Drzewicy, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Drzewica

....................................................

..... należy poważnie potraktować ogniska ASF. Są na to sprawdzone środki jakie zastosowali odpowiedzialne służby weterynaryjne w Czechach. Należy na terenach zachodnich województw   ( zagrodzić zarazę zbliżającą się do Niemiec )  i nie tylko ......oraz zmobilizować wszystkie możliwe dostępne siły: Nie ma na to innego sposobu. Jak będą w takim tempie padać hodowle świń, to niedługo i branża mięsna nam padnie i głód zaglądnie w oczy... nie wspomnę o eksporcie.... 07.04.2020

2 ognisko w 2020 r. stwierdzono 5 kwietnia 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano około 10 tysięcy świń położonym w gminie Dopiewo, powiat poznański, woj. wielkopolskie. Gospodarstwo położone jest poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z ASF określonymi w decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE (obszar wolny). Efekt...utylizacja !!!!

 

Afrykański pomór świń ( ASF ) Jak walczyć i zatrzymać zakaźną chorobę wirusową rozprzestrzeniającą się w Polsce - w załączeniu referat.

Nowe ognisko

ASF Otyń - 23.746 świń do utylizacji  ( 20.03.2020 ) Powiat Nowa Sól. !!!!! - Lubuskie

 

Witam,

Zapoznałem się z informacjami na stronach internetowych dotyczących ASF.

Mnie interesuje ochrona płodów rolnych  przed szkodami dzików - jako myśliwego.

Było spokojnie do tej pory na zachodnich terenach Polski, ale i nas ten temat dopadł. Nie widzę w ostatnich 2-ch latach, żadnego strategicznego działania ... tylko statystyki...... Jeżeli by ten temat Państwa zainteresował i miałby pomóc rolnikom, to służę dodatkowymi materiałami.. Badania, charakterystyki, patenty itp.

Darz Bór

Roman Rybak

Szanowne Koleżanki i Koledzy

Przekazuję Koleżankom i Kolegom biorącym udział w liczeniu szkód rolnych u rolników, informacje dotyczące zabezpieczeń m.innn. upraw rolnych, sadów, dróg ogólno - krajowych oraz w gospodarstwach rolnych i hodowlanych trzody chlewnej. Podobne zabezpieczenia stosują rolnicy czescy i służby odpowiadające za bezpieczeństwo na drogach ( ochrona zwierząt ) po pozytywnych próbach koncentratu przy likwidacji ASF w Zlin - Czeska Republika. Jeżeli nie sprawię Koleżankom i Kolegom kłopotu, proszę tę informację przekazywać do myśliwych i współpracujących rolników do ewentualnego wykorzystania.

Darz Bór

ASF -Dokumentacja 1

W nawiązaniu do informacji ukazujących się na stronach internetowych dotyczących ciągle pojawiających się ognisk pomoru świń (ASF), przekazuję Państwu informacje mogące w jakiś konkretny sposób pomóc w rozwiązywaniu tego problemu. Południowym sąsiadom udało się to zrobić. Dlaczego nie skorzystać z już zastosowanych rozwiązań w temacie jw?. Proszę o zapoznanie się z dokumentami:

( ASF-Dokumentacja 1, ASF-Dokumentacja 2 )

Z ASF należy postępować jak z koronawirusem COVID-19. Trzeba odizolować ognisko i je zgodnie z wprowadzonymi zasadami bioasekuracji wyeliminować. Problem bioasekuracji też szczegółowo ujęto w ostatnim Rozporządzeniu MR i RW Poz. 290  z dnia 21.02.2020 r. Nie ma innego sposobu. W walce z ASF należy się solidaryzować w całej społeczności z tym tematem związanym. ( WIW, Samorządy,Lasy Państwowe, PZŁ ).  Proszę te informacje przeanalizować  jako informacje z akcji z Zlin CR - zastosowany sposób zakończony sukcesem w opanowaniu ASF w Czeskiej Republice.

ASF-Dokumentacja 2

W nawiązaniu do przekazanego e-maila ( Dokumentacja 1) przekazuję do wiadomości zastosowanie w praktyce budowy palisady zapachowej na dziki jaką zastosowano w Zlinie CR w ograniczeniu ogniska ASF dzika a następie jego likwidacji. Preparat Pacho-lek na dzika był wybrany przez weterynarię czeską w Zlinie. Zastosowany Nośnik BIO10 chroniony jest patentem CR ( biodegradacyjny ) a Koncentrat Pacho-lek Dzik posiada dopuszczenia do stosowania ( Charakterystyki produktu zgodne z Rozporządzeniem (WE nr 1907/2006, EU nr2015/830 ). Być może po dokonaniu analizy przez Państwa, uda się wykorzystać doświadczenia z Zlina na terenach objętych zagrożeniem.

 

Z uwagi, że mam styczność z osobami , które brały udział w tej akcji  Krajowej Weterynarii Czech, służę informacjami.

Z poważaniem

inż. Roman Rybak

518-162-659

roman.rybak@wp.pl

Wrocław 07.03.2020

>>Metodologia ochrony uprawy przed dzikami<<

>>Metodologia  ratowania saren<<

>>Metodologia jeleń<<

Pliki informacyjne do pobraniaKorzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia